Lai nodrošinātu vietnes darbību, RERE Grupa ievāc un apstrādā sīkdatnes.
Vairāk informācija par sīkdatnēm.

Izvēlieties, kurām sīkdatnēm piekrītiet:
Pielāgot sīkdatnes Piekrītu visām sīkdatnēm

Ziņas

Rīgas pils pagalma vārtu galveno portālu atkal rotā Madonnas un Pletenberga ciļņi

16.jūnijā, klātienē tikās mediju pārstāvji un vēsturisko ciļņu saglabāšanas procesā iesaistītie, lai aplūkotu saglabātos un par jaunu izviedotos vēlās gotikas laikmeta ciļņus. Pasākumā piedalījās VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ojārs Spārītis, latviešu mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis, tēlnieks Edvīns Krūmiņš, projekta autors Artūrs Lapiņš un RERE MEISTARI restaurācijas projektu vadītāja Elga Zariņa. 

 

Rīgas pils vēlās gotikas laikmeta ciļņi "Madonna ar bērnu" un "Mestrs Volters fon Pletenbergs", kas ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi un vecākie viduslaiku tēlniecības pieminekļi Latvijā, 2015.gada pavasarī tika noņemti zinātniskai izpētei un konservācijai to tālākai eksponēšanai Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Vēsturisko cilņu vietā ir izveidotas un uzstādītas to kopijas. Tās izgatavotas pēc rūpīgas oriģinālu izpētes, vairākkārtēju gadsimtu uzslāņojumu atsegšanas, paralēli analizējot Vilhelma Neimaņa pirms vairāk nekā 100 gadiem izgatavotās ciļņu kopijas, kas atrodas Rīgas Doma krustejā.

2015.gadā veicot vēsturisko ciļņu izpēti, tika konstatēta strauji progresējoša degradācija, kas draudēja ar ciļņu bojāeju to esošajā atrašanās vietā. Izpētes rezultāti tika iesniegti Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, kur par atbilstošāko ciļņu saglabāšanas variantu lēma Mākslas priekšmetu restaurācijas ekspertu padome.

Mākslas vēsturnieks, LZA prezidents, Rīgas pils atjaunošanas padomes priekšsēdētājs Ojārs Spārītis: "Abas oriģinālās akmens skulptūras ir ievērojami vēlo viduslaiku tēlniecības darbi, kuru nozīme Baltijas valstu kultūras vēsturē ir milzīga. Dievmāte (vai Madonna ar bērnu) un Volters fon Pletenbergs - pārstāv divus Prūsijas un Livonijas kristianizēšanas simbolus - garīgo un laicīgo valdnieku tēlus. Dievmātes vārdā tika iekarota un kristianizēta gan tagadējās Polijas ziemeļaustrumu teritorijas, respektīvi senā Prūsija, gan Livonija, mūsdienu Latvijas un Igaunijas zemes, dēvējot tās par "Marijas zemi"- Terra Mariana. Savukārt Volteram fon Pletenbergam liktens ļāva būt pārmaiņu laikmeta vēsturiskai personībai, kura kā laicīgais zemes valdnieks mūsu teritorijā ar politiskiem līdzekļiem pārtrauca viduslaiku saimniecisko un garīgo dzīvi un ar Reformācijas palīdzību ievadīja to Jauno laiku gultnē."

Pēc vēstures liecībām, Voltera fon Pletenberga figūra izgatavota un uzstādīta ap 1515. gadu, bet Sv. Marija, lai arī iemūrēta pils nišā reizē ar mestru, varētu būt vēl senāka. Pletenberga figūra Rīgas pilī ir vienīgais līdz mūsdienām saglabātais ordeņa mestra attēlojums, būtībā portretējums.

Šodien, pēc  500 gadu pārtraukuma Rīgas Pils  pagalma vārtu galveno portālu atkal rotā vēsturiskos toņos atdzimušie Madonnas un Pletenberga ciļņi, kas priecēs un iedvesmos Valsts prezidentu, politiķus un ārzemju viesus arī nākamos 500 gadus!
Un pateicoties RERE MEISTARI profesionālajai restauratorei Elgai Zariņai un visai restauratoru komandai, šie figurālie ciļņi atguvuši savas vēsturiskās krāsas.