Ziņas
Ieskats Hoijeras kundzes viesnīcas restaurācijas norisē
Ceturtdien, 25. oktobrī viesojāmies Liepājā - 17. gs. būvētā Hoirejas kundzes viesnīcas koka namiņā, lai kopīgi ielūkotos tās vēsturē, iztēlotos ēkas nākotni un apskatītu šī brīža restaurācijas norisi.
Kā žurnālistiem stāstīja Liepājas pilsētas vicemērs Gunārs Ansiņš, Hoijeres viesnīcas projekts ir "vēsturiski lielākais finansējums", kādu pašvaldībai izdevies piesaistīt kultūrvēsturiskai ēkai – Hoijeres viesnīcas būvniecības izmaksas vien ir 2 205 177,71 eiro (bez PVN). Objektu plānots pabeigt 2020. gada vasarā.
"RERE Grupa" valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš norādīja, ka “Restaurācijas objekti mūsu uzņēmumam un man personīgi vienmēr ir īpaši objekti. Ar lielu interesi sekojam līdzi mūsu restaurācijas ekspertu veikumam, atslāņojot ēkas vēsturiskās vērtības, un esam gandarīti dod savu ieguldījumu mantojuma atjaunošanā. Mums patiešām prieks veikt restaurācijas darbus Liepājā, ēkā - kurai ir savs īpašais vēsturiskais stāsts.
Atšķirībā no būvniecības objektiem, restaurācijas objektos ļoti liels un atbildīgs posms ir sagatavošanās darbi. 2 mēnešu laikā papildus redzamajiem šobrīd veiktajiem darbiem: veikta ēkas padziļinātā izpētē, vēsturisko vērtību apzināšana, fiksēšana, veiktas mikrobioloģiskās analīzes, sadarbībā ar mūsu vācu kolēģiem veikta ēkas atveseļošanas programma – fumigrācija/dezinfekcija, vēsturiskā krāsojuma, vēsturisko tapešu paraugu apsekošana, noņemšana, apjoma fiksēšana, ēkā veikta 3D foto tūre – ēkas faktiskā stāvokļa fiksēšanai u.c.”
Arī muzeja direktorei Dacei Kārklai bija daudz, ko vēstīt, – gan par nākotnes ekspozīcijas iecerēm, gan pašu ēku, kas ir vienīgā pilnībā saglabājusies 17. gadsimta ēka Liepājā, gan par vēstures lappusēm, kas Hoijeres viesnīcu padarījušas tik slavenu: proti, par tām septiņām dienām tālajā 1697. gada aprīlī un maijā, kad sabiedroto meklējumos pa ceļam uz Rietumeiropu Hoijeres viesnīcā apmetās tā sauktā "Lielā sūtniecība" (patiešām liela – svītā bijis ap 270 cilvēku) ar Krievijas caru Pēteri I priekšgalā. Starp citu, caram tolaik bija tikai 25 gadi, un šajā reizē viņš ceļoja inkognito.
Par Lielās sūtniecības uzturēšanos Liepājā saglabājies daudz dokumentu, un ir zināms ne tikai sūtniecības sastāvs, bet arī tas, ko viņi ēda, cik apēda un cik tas izmaksāja.
Topošā Interjera muzeja kompleksa tehniskais projekts izstrādāts firmas "AIG" arhitektes Liesmas Markovas vadībā. Viņa žurnālistus izvadāja pa visiem ēkas stāviem, parādot unikālās detaļas, kas vēl saglabājušās gan no 17. gadsimta, gan 19. gadsimta, un, ieskicējot nākamā Interjera muzeja veidolu, kāds tas varētu būt pēc pārbūves un restaurācijas.